محل تبلیغات شما

 نقش امروز دریاها و اقیانوس ها در زندگانی بشری غیر قابل انکار است . ازمسیر و خطوط کشتیرانی که به صورت شبانه روزی در حال مبادله و جابه جایی کالاها میباشند ، گرفته تا منابع عظیم انرژی و دریایی و پتانسیل های محرک اقتصادی ، و یا حتی مناطق مورد مناقشه کشورها و مرزهای آبی و ساحلی ، گواه این ادعاست .

 

از این رو سهم حمل ونقل دریایی در حمل و نقل تجارت بین الملل با عددی ۹۰٪ روبرو است که این حجم کالا به بالای ۷،۰۰۰ میلیارد تن تناژ کالا در انواع مختلف جنس کالا میرسد و با گسترش روزافزون تجارت جهانی جابه جایی کالاها از مناطق مختلف به یکدیگر با تنوع گسترده ای روبرو است و حتی کشورها در حال ساخت بنادری با اسکله هایی با ظرفیت های بالا و کارآمدتری بهتری هستند و تحلیل ها حاکی از شکوفایی و رشد دوباره است .

 

همه اینها در حالی است که ۹۰ ٪ از مناطق بستر و زیر بستر برای بشر تاکنون ناشناخته بوده است و از سوی دیگر ۷۱٪ از سطح کره زمین را آب تشکیل میدهد و بنا به گفته کارشناسان مربوطه منابع عظیم نفت و گاز و فرآوردهای مواد معدنی را در دل خود جای داده است .

در این میان خاورمیانه از این جهت در شاهراهی مهم واقعه شده است:

۱.چند تنگه مهم بین المللی

۲.دسترسی به اقیانوس

۳.نقطه تلاقی مسیرهای آبی و خشکی

۴. بزرگترین دریاچه جهان

را میتوان نکاتی برشمارد بر اهمیت موضوع حالا باید بیبینم که مردم این خطه از کره خاکی از این فرصت چه مقدار استفاده کردند و آیا توانسته اند که مهارت های خویش را افزایش دهند و حتی منافع بین المللی را در راستای منافع ملی خویش قرار دهند و باعث و گسترش امنیت و ارتقای خویش بشوند

استفاده از این پتانسل خاموش میتواند راهگشای مبنای باشد برای ورود به جامعه بین المللی و  اقتصاد جهانی

راه صلح خاورمیانه ، سازمانهای بین المللی اقتصادی

تأملی بر کتاب اصلاحات وفروپاشی ،تشریح طرح فروپاشی شوروی علیه ایران

ایران ، صدای تسنن جهان اسلام

کالا ,مناطق ,، ,خویش ,های ,منابع ,از این ,دهند و ,را در ,منابع عظیم ,جابه جایی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نشاط در مدرسه سالی فروشگاه اتکا ارزوئیه بهداشت محیط لرستان