محل تبلیغات شما

 نقش امروز دریاها و اقیانوس ها در زندگانی بشری غیر قابل انکار است . ازمسیر و خطوط کشتیرانی که به صورت شبانه روزی در حال مبادله و جابه جایی کالاها میباشند ، گرفته تا منابع عظیم انرژی و دریایی و پتانسیل های محرک اقتصادی ، و یا حتی مناطق مورد مناقشه کشورها و مرزهای آبی و ساحلی ، گواه این ادعاست .

 

از این رو سهم حمل ونقل دریایی در حمل و نقل تجارت بین الملل با عددی ۹۰٪ روبرو است که این حجم کالا به بالای ۷،۰۰۰ میلیارد تن تناژ کالا در انواع مختلف جنس کالا میرسد و با گسترش روزافزون تجارت جهانی جابه جایی کالاها از مناطق مختلف به یکدیگر با تنوع گسترده ای روبرو است و حتی کشورها در حال ساخت بنادری با اسکله هایی با ظرفیت های بالا و کارآمدتری بهتری هستند و تحلیل ها حاکی از شکوفایی و رشد دوباره است .

 

همه اینها در حالی است که ۹۰ ٪ از مناطق بستر و زیر بستر برای بشر تاکنون ناشناخته بوده است و از سوی دیگر ۷۱٪ از سطح کره زمین را آب تشکیل میدهد و بنا به گفته کارشناسان مربوطه منابع عظیم نفت و گاز و فرآوردهای مواد معدنی را در دل خود جای داده است .

در این میان خاورمیانه از این جهت در شاهراهی مهم واقعه شده است:

۱.چند تنگه مهم بین المللی

۲.دسترسی به اقیانوس

۳.نقطه تلاقی مسیرهای آبی و خشکی

۴. بزرگترین دریاچه جهان

را میتوان نکاتی برشمارد بر اهمیت موضوع حالا باید بیبینم که مردم این خطه از کره خاکی از این فرصت چه مقدار استفاده کردند و آیا توانسته اند که مهارت های خویش را افزایش دهند و حتی منافع بین المللی را در راستای منافع ملی خویش قرار دهند و باعث و گسترش امنیت و ارتقای خویش بشوند

استفاده از این پتانسل خاموش میتواند راهگشای مبنای باشد برای ورود به جامعه بین المللی و  اقتصاد جهانی

راه صلح خاورمیانه ، سازمانهای بین المللی اقتصادی

تأملی بر کتاب اصلاحات وفروپاشی ،تشریح طرح فروپاشی شوروی علیه ایران

ایران ، صدای تسنن جهان اسلام

کالا ,مناطق ,، ,خویش ,های ,منابع ,از این ,دهند و ,را در ,منابع عظیم ,جابه جایی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها