محل تبلیغات شما

بی شک یک تحقیق روان و جامع که با زبان ساده بازگو کننده فروپاشی شوروی است . که در سال ۱۳۷۹ توسط حسن واعظی توسط انتشارات سروش به چاپ رسیده است .

موضوعات بحث جالب و بسیار ملموس و آشنا هستند ، و برایتان اعجاب انگیز است . کتاب بر دو ستون استوار است اول یکی مبنای فروپاشی شوروی و دومی نظرات و مصاحبه های شخصی زمامداران شوروی که در زمان فروپاشی حضور داشتند و دیدگاه های خویش را بیان میکنند .

در این میان نگاه نویسنده کتاب بر این است که امکان دارد اصلاحات در ایران همان راه شوروی را در پیش گیرد . و از این رو باید احساس خطر کرد .از این روباید نگاه ویژه ایی به جریان اصلاح طلبی  داشت . 

از این رو باید تأملی  داشت :

۱.چرا مبنای اصلاحات تعریف نمیشود ، و ما تاپایان با این مفهوم گنگ اصلاحات روبرو هستیم ، بعنوان مثال وقتی میگویم که کشور چین باید دست به اصلاحات زنند حیطه هایی را مشخص میکنیم که مبنای تلاش و دگرگونی است . جالب این جاست که این خلا در اصلاح طلبی ایرانی نیز دیده میشود که تا کنون تعریف درستی از خواسته های خود بر کدام مبنا استوار است نمایش داده نشده . به بیان بهتر اصل بحث برای ما نامشخص است .

 

۲. اینکه قبول کنیم مدل فروپاشی شوروی پس از موفقیت ، حالا اینبار آمریکایی ها برای دولت جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گرفته است ، با سوال و فکر همراه است ! 

چه شباهتی میان دولت جمهوری اسلامی و شوروی وجود دارد که قابلیت ارجاع و دوباره استفاده این طرح است ؟ و این طرح گران قیمیت چه دستاوردی بر ایشان خواهد داشت در حالی که شاهد این هستیم ایران هراسی باعث فروش سالیانه تسلیحات نظامی به سایر کشور های خاورمیانه هستیم . و بارها آمریکایی ها حضور نظامی خویش در این منطقه را وجود دولت جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرده اند

 

۳.تجربه اطلاحات و حتی خصوصی سازی در سایر کشور رخ داده است همچون چین _ آلمان _ برزیل _ آفریقای جنوبی اما چرا این کشورها دچار چنین بحرانی نشده اند ؟ 

و این روند تنها در  شوروی تبدیل به بحران و فروپاشی گردید ؟

 

 نکته مهم : میل به بازسازی و تلاش های روس هاست که پس از بحران بزرگ و فروپاشی توانستند اقتصاد کشور را سامان بخشند و آرام آرام در ده اقتصاد برتر دنیا قرار گیرند و کار را به جایی رسانند که در کشور رقیب سنتی ایشان صحبت از دخالت این کشور در انتخابات و نفوذ باشد (قضیه نفوذ روسیه در ستاد ترامپ) 

 

 

 

راه صلح خاورمیانه ، سازمانهای بین المللی اقتصادی

تأملی بر کتاب اصلاحات وفروپاشی ،تشریح طرح فروپاشی شوروی علیه ایران

ایران ، صدای تسنن جهان اسلام

فروپاشی ,شوروی ,کشور ,های ,اصلاحات ,، ,فروپاشی شوروی ,دولت جمهوری ,جمهوری اسلامی ,که در ,است که ,دولت جمهوری اسلامی ,جمهوری اسلامی ایران

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آه قلم فــردا بـا تـ ـو زیـباســـت