محل تبلیغات شما

وقتی  مذاهب اسلامی را ازبررسی میکنیم به نکته مهمی دست می یابیم و آن نقطعه منحصر به فردی است که برای ۴ کشور (عربستان _پاکستان _عراق_ ایران) قابل تصوراست و آن هم ترکیب جمعیتی تشیع و تسنن در کنار یکدیگر است . از سویی این دو جریان اسلامی همراه با شاخه هایشان تمامیت اسلامی را عهده دار هستند .  عربستان سعودی به دلیل جایگاه تاریخیش  قلب تسنن جهان اسلام تصور میشود و این روند باعث نفوذ  این کشور در سایر کشور ها بوده است و بگونه ایی برای سایر کشور های عرب نقش یک برادر بزرگتر را ایفا میکند . 

درست است که دو کشور مصر و ترکیه نقش به سزایی در گشترش این مذهب داشته اند اما نقش رهبری ایشان هیچگاه ملموس و قابل اتکا نبوده است . 

از سوی دیگر دو کشور عراق و ایران به دلیل حوزه های علمیه و ترکیب جمعیتی بالای شیعی بعنوان قلبی برای  تشیع قلمداد میگردند .و نکته مهم اینجاست که حضور تسنن در این کشور ها قابل لمس است . 

پاکستان نیز مثل سه کشور مذکور دارای جمعیتی از تشیع و تسنن است . 

در این میان به دلیل سابقه تاریخی و حتی بنیان های فکری جهان اسلام ، ایران میتواند تبدیل به کشوری شود که هم صدای تسنن و هم صدای تشیع از ایشان بر خیزد و این یعنی پایتخت فکری و معنوی جهان اسلام ایران باشد . داشتن این توان قدرتی بی حد و حصر به ایشان خواهد بخشید و زمینه ساز آشتی در جهان اسلام خواهد بود . و ثمره این آزاد اندیشی چیزی جز رشد و تعالی اسلام نخواهد بود. و اینگونه آشتی که میان مردمان این سرزمین برقرار خواهد شد باعث میگردد که باهم دست به ساختن و آباد ساختن مزر و بوم خویش زنند .

از بزرگان عرفان اسلامی گرفته (سهروردی _ مولانا ) تا بزرگان عرصه فرهنگ و ت (خواجه نظام الملک _ صلاح الدین ایوبی ) و عرصه فلسفه و فقه (فخر رازی) همگی هویتی ایرانی_اسلامی ، سنی داشتند و سالیان دراز حق جویان و علم اندوزان با گرایش تسنن به ایران مهاجرت میکرد تا بر غنای خویش بی افزایند . 

 

 اگر ایران بتواند هر دو جریان قالب اسلامی را عهده دار شود قاعدتا زمینه ساز امپراطوری ایشان بر خاورمیانه خواهد بود . 

 

توجه : اسلام رایج و غالب عربستان سعودی وهابیت است که بسیار با چهار مذهب تسنن متفاوت است و این میتواند سر آغاز تضعیف جایگاه ایشان باشد . 

راه صلح خاورمیانه ، سازمانهای بین المللی اقتصادی

تأملی بر کتاب اصلاحات وفروپاشی ،تشریح طرح فروپاشی شوروی علیه ایران

ایران ، صدای تسنن جهان اسلام

تسنن ,کشور ,اسلام ,اسلامی ,ایشان ,جهان ,جهان اسلام ,است که ,و این ,به دلیل ,اسلامی را

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش کامپیوتر